Fumigacija je postupak, a ujedno i najradikalnija mjera suzbijanja insekata - primjenom otrovnog plina.
Praktičan prikaz fumigacije
* Načini hermetizacije i provjera
Prilikom detaljnog pregleda objekta na umu treba imati činjenicu da je u njemu tijekom predviđene ekspozicije potrebno zadržati što višu koncentraciju fumiganta, odnosno onemogućiti gubitak plina. Iz nekoliko razloga; eliminirati moguću opasnost u neposrednoj okolini fumigiranog objekta, te sa racionalnom količinom plina osigurati učinkovitu fumigaciju i što manje onečistiti okoliš.
Posebnu pozornost treba posvetiti stjenkama objekta, mogućim pukotinama, odvodima za kanalizaciju, ventilaciji, kablovima za struju telefon i sl., priključcima za vodu i odvodnju, gorivo za grijanje, klima uređajima, a isto tako i mjestima dodira zidova i krovne konstrukcije
Danas najčešće koristimo slijedeće materijale za hermetizaciju:
PAPIR
Bez obzira na njegovu debljinu papir sam po sebi nije nikakva barijera plinu, međutim popunjavanjem njegove strukture ljepilom, naročito nakon sušenja postaje dobar materijal za hermetizaciju. Nekad se koristio papir sa već nanesenim slojem ljepila s jedne strane, ali je danas u uporabi čist bez ljepila.
Kao mokro ljepilo koristimo uglavnom škrobno ljepilo za tapete. Papir natopljen ljepilom vrlo je podatan, lako prianja uz podlogu, a nakon sušenja čvrsto se drži za podlogu. Upotrebljava se najviše za hermetizaciju prozora, vrata i manjih pukotina, te za lijepljenje folije na podlogu. Pritom na rub folije treba zalijepiti ''krep'' papir, jer se mokro ljepilo sušenjem odvaja od plastične folije.
FOLIJA
Koristi se uglavnom PE folija debljine oko 0,15 – 0,2 mm i solidna je barijera tijekom ekspozicije fumiganta. Kod nas se folija lijepi za podlogu ''krep'' papirom i ljepilom za tapete, a međusobno se spaja slotejpom. Na glatkim i čistim površinama može se za podlogu zalijepiti samo krep trakom ili čak selotejpom. Većinom se u svijetu primjenjuje ''gas dicht'' folija, znatno tanja i podatnija, ne treba ju spajati selotejpom ni lijepiti za podlogu, već je dovoljno opteretiti je na podlozi obično vrećicama punjenim pijeskom. Folijom se zatvaraju veći otvori, ali i cijeli kupovi robe na paletama.
U područjima i u vrijeme bez vjetra mogu se koristiti i za prekrivanje manjih objekata. Plastičnom folijom mogu se zaštititi elektromotori u mlinovima koji se fumigiraju fosfinom radi zaštite od korozije i pregaranja. Isto tako mogu se izolirati i elektronički sklopovi (osobito važno kod primjene PH3).
GUMIRANE CERADE
Upotrebljavaju se za pokrivanje i fumigaciju robe na otvorenom ili za prekrivanje čitavih objekata, radi kvalitetnije zaštite od oborina i čvrstoće u odnosu na vjetar, a ujedno je i odlična barijera fumigantu. Također se ne lijepi za podlogu, već ju treba opteretiti na mjestu dodira sa podlogom.
Po završenoj hermetizaciji potrebno je detaljno vizualno pregledati objekt, a ukoliko nismo sigurni jer ne vidimo sve površine služimo se dimom. Ukoliko želimo provjeriti hermetičnost prostora u foliji to je moguće učiniti najjednostavnije promjenom tlaka zraka u hermetiziranom prostoru. Nikada se ne smije riskirati vjerujući da pukotine, kanalizacijskog šahta, slivnika ili sličnog otvora vjerojatno nema, ili ga lani nije bilo, a sada je tu neki teški ormar ili što drugo. Dakle, sve provjeriti, pa čak i na vlažnim mjestima eventualno odlijepljenu žbuku.
POLIURETANSKA PJENA
Izvrstan je materijal za hermetizaciju manjih pukotina, rupa kroz koje prolaze kablovi od električnih vodova i kojekakve cijevi.
SILIKON
Upotrebljavamo za brtvljene sitnijih pukotina u zidovima.
Postupak pripreme objekta za fumigaciju često od izvršitelja, osim planiranja, zahtijeva uvelike i kreativne sposobnosti. Naime, rijetko se događa da se godinu za godinom na isti način obavlja brtvljenje objekta, da imamo isti materijal na raspolaganju, ili su isti uvjeti u samom objektu. Od građevinskih adaptacija i preinaka, uvođenja suvremenijih postrojenja, stupnja higijenskih navika, popunjenosti objekta sirovinom ili finalnim proizvodima, do promjena dolazi i u sastavu uposlenika i njihovom saznanju o ponašanju tijekom pripreme i ekspozicije u njihovom objektu. Isto tako promjene se ponekad događaju i u neposrednoj okolini. Naravno promjene se događaju i u tvrtkama koje izvode fumigaciju, i posebno u zakonskoj regulativi. Stoga svakoj fumigaciji treba pristupiti sa izuzetnom pozornošću, kao da se objekt prvi put fumigira.